Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak ubytovat a krmit ježčí kojence

4. 11. 2007

JAK UBYTOVAT JEŽČÍ KOJENCE

Ubytování ježčích kojenců je odlišné od ubytování mláďat či větších jedinců.

Ježčí kojenci potřebují více tepla, zase ale nepotřebují tolik prostoru. Postačí jim papírová krabice, košík nebo plastová miska.

ObrazekČást prostoru by měla být zahřívána na teplotu 30 - 35 stupňů - topný kámen, zahřívací lahev apod. Část proto, aby si kojenci kdykoli mohli ze zahřívacího tělesa slézt či vylézt zpět - prostě, jak uznají za vhodné. U větších mláďat lze tuto teplotu snižovat až na cca 26 stupňů. Je dobré položit přes zahřívací těleso třeba utěrku, aby mláďata neležela přímo na něm. Pro vystlání prostoru se nedoporučuje nic, co může pouštět chloupky (vata, stará deka, svetr) - malým kojencům se chlupky lepí na kůži, bodlinky a čumáčky, špatně se odstraňují (už jen proto, že takto malá mláďata se nesmí namáčet!!!) a dělají neplechu. Dále nic děravého (kojenci mohou uvíznout či se jinak poranit), nedoporučují se také hobliny (mláďata mají kůži velice jemnou a slabou a mohli by se o ně zranit).

Dáváme také pozor, abychom mláďata nepřehřáli.

I tento výběh by měl být čistý a suchý.

KRMENÍ

Nic nenahradí ježčí mléko. Přesto se o odchov můžeme úspěšně pokusit.

NIKDY NEPODÁVÁME KLASICKÉ MLÉKO! Ježčí organismus není na toto mléko uzpůsobený! Osobně nedoporučujeme ani Sunar!

Nejlépe je sehnat u veterinárního lékaře či prodejně "Mléko pro kočičí sirotky" vyrábí jej např. Beaphar. (www.beaphar.com).

Mléko se ředí dle návodu - tj. 2 lžíce (7 g) do každých 50 ml vlažné vody (voda by měla být převařená). Poté nejlépe rozmixujeme, aby v mléce nebyly hrudky. Takto připravené mléko má trvanlivost cca 8 hodin. Pak připravíme mléko nové.

Můžeme také ředit slabým odvarem z feniklového čaje.

Ježčí mláďata se mají krmit cca po 4 hodinách a to i v noci.

ObrazekMnožství podávaného mléka se řídí váhou, ježče by mělo přijmout asi 25% své hmotnosti. Například mládě o váze 6o g by mělo dostat asi 15 ml mléka rozděleného na 8 dávek po 2 ml (6x přes den, 2x v noci). Ke krmení můžete použít injekční stříkačku, dětskou odsávačku a pod.

Mláďě se krmí v poloze na zádech (t.j. jakoby na nich leží), přitom ho přidržujeme za bříško.

Po každém krmení je nutné ježčatům masírovat okolí řitního otvoru, protože jsou ještě malá a nedokáží se sama vyprázdnit (ježčí samice toto dělá jazykem - zároveň je i čistí). Nejlépe k tomuto použít vlhký štěteček, ale také hadřík, tampon či vatu - ale pozor na odřeniny, ježčí kůže je ještě velice slabá.

Je třeba dát veliký pozor, aby se mláďata při krmení nezahltila (mléko mohou vdechnout apod.)!!!

Nikdy takto malá mláďata nekoupeme, nenecháváme je dlouho mimo vyhřívaný prostor (nebezpečí prochladnutí a zápalu plic) - takto nemocná mláďata po týdnu umírají, aniž byste zjistili nějakou zjevnou příčinu!

Také nepoužíváme přípravky na hubení blech a parazitů (všechny je odstraníme pouze mechanickým způsobem).

KRMENÍ VĚTŠÍCH KOJENCŮ

Je těžké říkat: až dosáhne ježeček váhy takovéto a takovéto, krmte ho takhle.

Třeba to můžeme podat takto:

Až se začnou ježčata "osrsťovat", začnou jim růst zoubky. Tehdy můžeme do mléka přimixovat rýži (nejlépe dobře povařenou), kolínka, nebo tochu instantní rýžové kaše.

A je dobré začít ježče učit samostatnému přijímání potravy. Existují různé kvalitnější kočičí paštiky - jsou jemně namleté a ježče nebude mít takovou práci s kousáním.

Také ostatní můžeme prozatím mixovat, lze mu do stravy přidávat postupně třeba Obrazekhodně na drobno namleté hovězí syrové libové maso, kočičí kapsičky, rozmixované kuřecí maso nebo hovězí maso dobře povařené v tlakovém hrnci a na drobno nakrájené. Také piškot rozmočený ve vodě. Při vaření masa můžeme přidat trochu rýže, těstovin, mrkve (vařením změkne a "načichne" od masa) - zpestříte tak ježčeti jídelníček.

Jestliže začne ježčí mládě samo přijímat potravu, můžeme podávat u větších jedinců už kočičí či psí konzervy. Podíl masa u takto velkých jedinců bychom měli rapidně zvýšit.

ObrazekTaké je vhodné přidávat do pokrmů ROBORAN (vitaminy a minerály pro psy - 500 gramů stojí cca 29,- Kč), aby ježčatům nic nechybělo a mohli se zdravotně dobře vyvíjet. Doporučuje se 1/2 kávové lžičky 1x do týdne.

Při přechodu ježčete na masitou stravu podáváme k pití pouze vodu. Ta by měla být čerstvá a vždy po ruce.

 

Náhledy fotografií ze složky Ježčí mláďata - cca 4 dny stará

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ježeček

(Lenka, 20. 10. 2010 20:46)

Dneska při cestě domů jsem našla na silnici ježečka (živého jenom se maličko motal) donesla jsem si ho domů a zvážila má asi 190 gramů, jak se o něj mám starat? Popřípadě co s ním vůbec mám dělat
Předem Děkuji

mládě ježka

(Bára, 18. 10. 2010 12:06)

děkuji za odpověď.zatím se mu doma daří dobře. Vzhledem k ranním mrazíkům u nás ho nechám raději už doma a přezimovat. je pravda že k dnešnímu dni má jen 280g, ale kdo ví jak váží váhy.Potravu jinak přijímá bez problémů. možná jen stresem než se doma zabydlel. ted vypadá spokojen a spí pomalu a jistě i přes den.

RE: mládě ježka

(Admin, 15. 10. 2010 23:32)

Dobrý den,
300 gramů ježek už je samostatný tvor a v říjnu ho brát domů je ještě brzy. Nicméně pokud běhal přes den, něco není v pořádku. Zkuste ho nacpat, možná má jen hlad nebo dohání "zásoby" na zimu. Myslím, že by mohl do konce listopadu (pokud už nebude silně mrznout) přibrat požadovanou váhu k zazimování a buď jej můžete zimovat u vás pod dohledem, nebo pustit. Nebo je možná nemocný, proto běhal venku (začne kašlat a hubne), v takovém případě jej odneste k vyšetření veterináři.

mládě ježka

(Bára, 15. 10. 2010 22:51)

dobrý den, píši s prosbičkou o pomoc, dnes jsme našli maleho ježečka, má 290 - 300 gramů, pochodoval nám delší dobu u práce celý dny, vzala sem ho nakonec dnes domů, nevím zdali je toto k přežití, dostal pelíšek a najíst a zatím vše v pořádku. nejsem si jista zda sem udělala dobře, ale vzheledm k ranním mrazíkům kolem 1 stupně mi to přišlo rozumnější, aby byl v teple. chtěla bych znát Váš názor. děkuji

RE: ježek

(Admin, 15. 10. 2010 10:48)

Vážená madam! Máte IQ houpacího koně??????? Nejspíše ano!!!!!
1. patříme k záchranné stanici, takže nechápu váš první komentář
2. zřejmě víte starou belu o tom, jak to v takové stanici funguje, ale to je vaše věc. Nejspíš je to tím, že máte v takové organizaci pramalou, nesjpíše žádnou praxi a tyto stanice jste viděla z rychlíku, natož, abyste se v ní podílela na péči o zvířata. Vemte si tepláky, holinky a mažte alespoň na půl roku na praxi!!!!! Pak si objektivně popovídáme. Teď je to zbytečné.
3. Jak koukám, ani číst neumíte a naše stránky jste nejspíše prolétla vzduchem. O ochočování těchto zvířat se píše v kapitole "Impriting" a naše stanovisko zní jasně: pomoci, vyléčit, ale - neochočovat!!!!!!!
4. vyvstává otázka, co uděláte s jedincem handicapovaným tak, že se do přírody vrátit nemůže (nemá oči, nohu atd)??????? Utratíte jej, protože do postele nepatří? Mnohdy je na snadě říci, že takto postižený ježek je hlavně vinou lidské blbosti, tak proč ho rovnou neumlátit, že?????
5. ohledně hmyzu. To samozřejmě víme a velmi dobře, ale co vy zřejmě nevíte (myslet a shánět informace bolí, chápu. Jednodušší je útočit na lidi, kteří věnují péči o ježky svůj čas, péči a představte si, dokonce i vlastní peníze, protože z dotací by to šlo jen těžko), je ten fakt, že pokud dostanete ježka do péče, většinou a to u nás z 80% má plicní červy a další střevní a jiné parazity, na které je třeba ho léčit a hlavně - úspěšně doléčit, aby přežil a mohl být vypuštěn zpět a teď pro vaši informovanost: VĚTŠINA HMYZU, ČERVŮ, ŽÍŽAL ATP. TYTO PARAZITY PŘENÁŠEJÍ. Proto nebudu dávat drahé peníze za léčbu a riskovat to, že se ježek nedoléčí a znovu nakazí (samozřejmě po vypuštění je to už na jinou debatu).
A TAK VÁS PROSÍM, OPUSTE TYTO STRÁNKY, NECHTE JE POKLIDNĚ BĚŽET A RADIT JINÝM, KTEŘÍ CHTĚJÍ POMOCI A SE SVÝMI NÁZORY JDĚTE PROSÍM DO PRDELE! DĚKUJI MNOHOKRÁT.S POZDRAVEM - PECHOVÁ ADÉLA.

ježek

(šimková, 15. 10. 2010 10:30)

ježek je volně žij zvíře a do bytů nepatří!!Od toho jsou záchr. stanice pro volně žij. zvířata! Ochočením ztrácí přir. plachost a je nevratný do přírody!I zákony to tvrdí.A strava? Je hmyzožravec a ne pet do postele.... To nevíte?

RE: mlédě

(Admin, 20. 9. 2010 14:21)

Držte se rad veterináře, určitě přece ví, co dělá.

mládě

(Petra, 20. 9. 2010 13:45)

Dobrý den, přitoulali se nám na zahradu dvě ježčí mláďátka. Mají kolem 100 g... ještě nám je nechtějí přijmout do žádné záchranné stanice (je brzy), proto se o ně chceme zatím postara sami. V podstatě máme vše nastudováno, jen si nejsme stále jisti s odblešením takových drobečků.. Moc se nám nechce do vykartáčování, protože máme i jiná zvířata a chceme mít jistotu, že to skutečně zabere. Na veterině nám doporučili Bolfo pudr, že se používá i na hodně malá koťátka... Máte prosím nějaké zkušenosti, jestli jim tím neublížíme? Děkuji za odpověď

RE: ježek v zimě doma?

(Admin, 16. 9. 2010 13:40)

Dobrý den,
pokud nemá ježek odpovídající váhu, nezimujeme, pokud váhu má, je možné jej zazimovat. Pokud ho ale nezazimujeme, nic závažného se pro 1. rok nestane. Pokud teplota v prostoru nedosáhne požadovaných stupňů, ano, bude vzhůru celou zimu.

ježek v zimě doma?

(Katka.fajkusova, 15. 9. 2010 22:09)

dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když mám malého ježka, jestli se musí zazimovat nebo ne, co se stane když nebude mít teplotu okolo 5 stupnů. bude vzbuzený celou zimu? díky za info katka.fajkusova@seznam.cz

RE: kozí mléko

(Admin, 27. 9. 2009 22:12)

Kozí mléko má trochu jiné složení, než mléko kravské, proto je s omezením a ředěním podávat lze. Nicméně ne všichni ježci na něj reagují dobře. Může se po cca pár měsících - a to i v dospělosti objevit vodnatelnost kožních vrstev tam, kde nejsou bodliny - tj. bříško apod. ;) i takovýto problém jsme několikráte řešili.

Re: prosím o radu

(Adéla - Admin, 21. 5. 2009 15:03)

Dobrý den,
takto starý ježek je schopen se o sebe postarat sám ;) nemějte obavy. Každopádně, jestli je to mazlík, není to ale dobré, měl být odchován tak, aby si na lidi nezvykl. Záleží na vás, co s ním chcete udělat, jestli ho musíte vypustit, pusťte. Navrhuji místo daleko od silnice, u listnatého lesa, pole, louky... někde, kde by se líbilo i vám. Tak hodně štěstí, jestli ho vypustíte, dejte vědět a pošlete nám klidně fotky! :)

prosím o radu

(Denisa, 21. 5. 2009 14:47)

Dobrý den. Mám asi ročního ježka. Už od podzimu 2008 se o něj starám. Je to veliký mazlík, ale taťka chce, abych ho pustila. Já mám ovšem strach ho pustit. Protože myslím, že se teď už sám o sebe ve volné přírodě nepostará, že se mu něco stane, že nebude vědět co papat. Myslíte, že mám zbytečné obavy ? Že ho mám pustit ? Jestli ho mám pustit, tak mi prosím poraťe na jaké asi místo, ať se mu nic nestane. Moc mi totiž přirostl k srdci a nechci, aby to s ním špatně dopadlo. Předem děkuji za odpověď Denisa Mičíková Doufám, že vám nevadí, že zde na tuto stránku, píši o pomoc s ježkem Tweetym...

odepište prosím na můj e-mail :
denisa.micikova@zsma.cz

Re: krása

(Adéla - Admin, 8. 9. 2008 21:07)

Děkujeme za milá slova;)

krása

(entom, 8. 9. 2008 19:25)

Miluji tyto savce a vybrala jsem si je jako "Můj oblíbený savec
zdraví
Verča

Re: Prosba

(Adéla - Admin, 5. 9. 2008 7:35)

Dobrý den,
pošlete nám kontakt po e-mailu, ozveme se Vám.

prozba

(martina, 4. 9. 2008 20:38)

dobrý den ráda by jsem chtěla vedět vaše číslo děkuju.

RE: Pozdrav

(Adéla - Admin, 18. 1. 2008 7:48)

Upozorňuji, že tyto stránky nejsou určené pro pobavení lidí, ale pro pomoc zvířatům. Pokud bude někdo narušovat klidný chod těchto stránek, budou jeho příspěvky smazány.

Pozdrav

(uuuuiiiigggggggggg, 17. 1. 2008 18:23)

A může se ježkům dávat jablko odpovězte jnic jiného doma nemáme rychle

RE: Obyčejné mléko

(Adéla - Admin, 8. 1. 2008 8:05)

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz!
Nevěřím, že někteří chovatelé ježků doporučují pro odchov "obyčejné" mléko. Ježčí organismus je uzpůsobený naprosto jinak, než jak je tomu u jiných živočichů (jak píšete, třeba králík). Ježčí organismus nedokáže toto mléko "vstřebat" a řádně rozložit, mléko vyvolává průjmy a může způsobit až smrt. Proto podáváme mléko speciálně vyvinuté pro psí a kočičí sirotky, ředit slabým odvarem fenyklového nebo heřmánkového čaje samozřejmě můžeme. :)