Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak ubytovat a krmit ježčí kojence

4. 11. 2007

JAK UBYTOVAT JEŽČÍ KOJENCE

Ubytování ježčích kojenců je odlišné od ubytování mláďat či větších jedinců.

Ježčí kojenci potřebují více tepla, zase ale nepotřebují tolik prostoru. Postačí jim papírová krabice, košík nebo plastová miska.

ObrazekČást prostoru by měla být zahřívána na teplotu 30 - 35 stupňů - topný kámen, zahřívací lahev apod. Část proto, aby si kojenci kdykoli mohli ze zahřívacího tělesa slézt či vylézt zpět - prostě, jak uznají za vhodné. U větších mláďat lze tuto teplotu snižovat až na cca 26 stupňů. Je dobré položit přes zahřívací těleso třeba utěrku, aby mláďata neležela přímo na něm. Pro vystlání prostoru se nedoporučuje nic, co může pouštět chloupky (vata, stará deka, svetr) - malým kojencům se chlupky lepí na kůži, bodlinky a čumáčky, špatně se odstraňují (už jen proto, že takto malá mláďata se nesmí namáčet!!!) a dělají neplechu. Dále nic děravého (kojenci mohou uvíznout či se jinak poranit), nedoporučují se také hobliny (mláďata mají kůži velice jemnou a slabou a mohli by se o ně zranit).

Dáváme také pozor, abychom mláďata nepřehřáli.

I tento výběh by měl být čistý a suchý.

KRMENÍ

Nic nenahradí ježčí mléko. Přesto se o odchov můžeme úspěšně pokusit.

NIKDY NEPODÁVÁME KLASICKÉ MLÉKO! Ježčí organismus není na toto mléko uzpůsobený! Osobně nedoporučujeme ani Sunar!

Nejlépe je sehnat u veterinárního lékaře či prodejně "Mléko pro kočičí sirotky" vyrábí jej např. Beaphar. (www.beaphar.com).

Mléko se ředí dle návodu - tj. 2 lžíce (7 g) do každých 50 ml vlažné vody (voda by měla být převařená). Poté nejlépe rozmixujeme, aby v mléce nebyly hrudky. Takto připravené mléko má trvanlivost cca 8 hodin. Pak připravíme mléko nové.

Můžeme také ředit slabým odvarem z feniklového čaje.

Ježčí mláďata se mají krmit cca po 4 hodinách a to i v noci.

ObrazekMnožství podávaného mléka se řídí váhou, ježče by mělo přijmout asi 25% své hmotnosti. Například mládě o váze 6o g by mělo dostat asi 15 ml mléka rozděleného na 8 dávek po 2 ml (6x přes den, 2x v noci). Ke krmení můžete použít injekční stříkačku, dětskou odsávačku a pod.

Mláďě se krmí v poloze na zádech (t.j. jakoby na nich leží), přitom ho přidržujeme za bříško.

Po každém krmení je nutné ježčatům masírovat okolí řitního otvoru, protože jsou ještě malá a nedokáží se sama vyprázdnit (ježčí samice toto dělá jazykem - zároveň je i čistí). Nejlépe k tomuto použít vlhký štěteček, ale také hadřík, tampon či vatu - ale pozor na odřeniny, ježčí kůže je ještě velice slabá.

Je třeba dát veliký pozor, aby se mláďata při krmení nezahltila (mléko mohou vdechnout apod.)!!!

Nikdy takto malá mláďata nekoupeme, nenecháváme je dlouho mimo vyhřívaný prostor (nebezpečí prochladnutí a zápalu plic) - takto nemocná mláďata po týdnu umírají, aniž byste zjistili nějakou zjevnou příčinu!

Také nepoužíváme přípravky na hubení blech a parazitů (všechny je odstraníme pouze mechanickým způsobem).

KRMENÍ VĚTŠÍCH KOJENCŮ

Je těžké říkat: až dosáhne ježeček váhy takovéto a takovéto, krmte ho takhle.

Třeba to můžeme podat takto:

Až se začnou ježčata "osrsťovat", začnou jim růst zoubky. Tehdy můžeme do mléka přimixovat rýži (nejlépe dobře povařenou), kolínka, nebo tochu instantní rýžové kaše.

A je dobré začít ježče učit samostatnému přijímání potravy. Existují různé kvalitnější kočičí paštiky - jsou jemně namleté a ježče nebude mít takovou práci s kousáním.

Také ostatní můžeme prozatím mixovat, lze mu do stravy přidávat postupně třeba Obrazekhodně na drobno namleté hovězí syrové libové maso, kočičí kapsičky, rozmixované kuřecí maso nebo hovězí maso dobře povařené v tlakovém hrnci a na drobno nakrájené. Také piškot rozmočený ve vodě. Při vaření masa můžeme přidat trochu rýže, těstovin, mrkve (vařením změkne a "načichne" od masa) - zpestříte tak ježčeti jídelníček.

Jestliže začne ježčí mládě samo přijímat potravu, můžeme podávat u větších jedinců už kočičí či psí konzervy. Podíl masa u takto velkých jedinců bychom měli rapidně zvýšit.

ObrazekTaké je vhodné přidávat do pokrmů ROBORAN (vitaminy a minerály pro psy - 500 gramů stojí cca 29,- Kč), aby ježčatům nic nechybělo a mohli se zdravotně dobře vyvíjet. Doporučuje se 1/2 kávové lžičky 1x do týdne.

Při přechodu ježčete na masitou stravu podáváme k pití pouze vodu. Ta by měla být čerstvá a vždy po ruce.

 

Náhledy fotografií ze složky Ježčí mláďata - cca 4 dny stará

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

náhražka ježčího mléka

(RICHARD PLÍHAL, 7. 1. 2008 22:21)

Dobrý den.někteří chovatelé ježkú radí mixovat obyč.mléko s černým nebo fenyklovým čajem v poměru 1:1lze toto aplikovat u mládat ježka?Kolegyni se s touto směsí podařilo odkojit třídenního zajíčka a vzkrmit ho do dospělosti..